top of page

MiÄ™dzy modlitwÄ… a postem jest Å›cisÅ‚y zwiÄ…zek. W Ewangelii na I nie­dzielÄ™ Wielkiego Postu (Mt 4,1–11), opisujÄ…cej kuszenie Jezusa, nasz Pan odpowiada szatanowi, który namawia Go, aby zamieniÅ‚ kamienie w chleb: Nie samym chlebem żyje czÅ‚owiek, ale każdym sÅ‚owem które pochodzi z ust Bożych. SÅ‚owo Boże jest także pokarmem, jest chlebem życia. Jest "cibus cibo melior" – pokarmem bardziej istotnym niż samo jedzenie. W pewnym sensie, kiedy ograniczamy jedzenie, nasza dusza odczuwa coraz bardziej gÅ‚ód pokarmu duchowego.

​

Podczas Mszy Å›w. wierni karmiÄ… siÄ™ SÅ‚owem Bożym i NajÅ›wiÄ™tszym Sakramentem. SÅ‚owo i Eucharystia dopeÅ‚niajÄ… siÄ™. Msza Å›w. jest naszÄ… ofiarÄ…, naszym pokarmem i naszÄ… najwiÄ™kszÄ… modlitwÄ…. Tak wiÄ™c spoÅ›ród wszystkich tradycyjnych praktyk wielkopostnych najbardziej zalecany jest codzienny udziaÅ‚ w Mszy i codzienna Komunia Å›wiÄ™ta.

​

Zasadnicza część modlitwy – to sÅ‚uchanie SÅ‚ów Bożych. Bardzo ważne jest, aby być otwartym i gotowym przyjąć SÅ‚owo Boże – sÅ‚owo żywe i skuteczne. Dobrze oddaje tÄ™ myÅ›l prorok Iza­ja­sz:

"Zaiste, podobnie jak ulewa i Å›nieg spadajÄ… z nieba i tam nie powracajÄ…, dopóki nie nawodniÄ… ziemi, nie użyźniÄ… jej i nie zapewniÄ… urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzÄ…cego, tak sÅ‚owo, które wychodzi z ust Moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciaÅ‚em, i nie speÅ‚ni pomyÅ›lnie swego posÅ‚annictwa" (Iz 55,10–11).

​

Modlitwa to dialog, w którym sÅ‚uchanie jest równie ważne jak mó­wie­nie. Jako uczestnicy dialogu musimy być uwrażliwieni na gÅ‚os Bo­ga i gotowi do wysÅ‚uchania Go.

​

To, co Chrystus nakazuje nam w modlitwie, może być trudne, może On stawiać nam wysokie wymagania. SÅ‚owo Boże jest praw­dziwym „mieczem obosiecznym”, dlatego możemy obawiać siÄ™ mo­dlitwy, lecz dziÄ™ki temu, że jest wymagajÄ…ca, stanowi ważnÄ… praktykÄ™ pokutnÄ…. Szczere nawrócenie serca zakÅ‚ada z góry naszÄ… dobrÄ… wolÄ™, to, że chcemy usÅ‚yszeć i speÅ‚nić wolÄ™ Boga. Nasza odpowiedź powinna brzmieć: „Mów, Panie, bo Twój sÅ‚uga sÅ‚ucha”.

​

W dialogu, jakim jest modlitwa, możemy zwracać siÄ™ do Ojca przez Syna lub za przyczynÄ… NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny oraz ÅšwiÄ™tych PaÅ„skich. Modlitwa zakorzeniona w wierze jest zawsze owocna. Tertulian wyraża to przekonanie w mocnym zdaniu: „Tyl­ko modlitwa jest zdol­na zwyciężyć Boga”. W Ewangelii sam Chrystus daje nam obietnicÄ™: "ProÅ›cie, a bÄ™dzie wam dane; szukajcie, a znaj­dziecie; koÅ‚aczcie, a otworzÄ… wam" (Mt 7,7).

​

W okresie pokutnym naturalne jest, że powinniÅ›my modlić siÄ™ o przebaczenie naszych grzechów i grzechów innych ludzi. Przyjmujemy za swoje pokorne wyznanie win, jakie Daniel zÅ‚ożyÅ‚ w imieniu swojego narodu: "ZgrzeszyliÅ›my, zbÅ‚Ä…dziliÅ›my, popeÅ‚niliÅ›my nieprawość i zbuntowaliÅ›my siÄ™, odstÄ…piliÅ›my od Twoich przykazaÅ„" (Dn 9,4–10). Wielka modlitwa Mojżesza proszÄ…cego za swoim zbuntowanym ludem jest także odpowiednia do wyrażenia modlitwy KoÅ›cioÅ‚a: „Dlaczego, Panie, pÅ‚onie gniew Twój przeciw ludowi Twemu, który wyprowadziÅ‚eÅ› z ziemi egipskiej wielkÄ… mocÄ… i silnÄ… rÄ™kÄ…? … Odwróć zapalczywość Twego gniewu i zaniechaj zÅ‚a, jakie chcesz zesÅ‚ać na Twój lud" (Wj 32,7–14). W okresie Wielkie­go Postu znajdziemy wiele okazji do modlitwy. Szczególnie korzystajmy z nabożeÅ„stw, które w tym czasie proponuje KoÅ›cióÅ‚ Å›wiÄ™ty: Gorzkie Å»ale, DrogÄ™ KrzyżowÄ… i inne modlitwy, w których rozważamy mÄ™kÄ™ PaÅ„skÄ….

​

Na czas Wielkiego Postu, jeÅ›li chcemy go przeżyć owocnie, musimy ustalić konkretnie jak bÄ™dzie wyglÄ…daÅ‚a nasza modlitwa. Przede wszystkim nie zaniedbujmy porannych i wieczornych pacierzy. JeÅ›li w ciÄ…gu roku czÄ™sto zdarza siÄ™ nam zaniedbywać tÄ™ modlitwÄ™ albo bardzo maÅ‚o czasu poÅ›wiÄ™camy na niÄ…, to wystarczajÄ…cym postanowieniem bÄ™dzie konkretne ustalenie godziny wstania i czasu na porannÄ… modlitwÄ™ oraz wieczornego spoczynku i czasu na wieczornÄ… modlitwÄ™. Nie szczÄ™dźmy też czasu na modlitwÄ™! Nie może to być tylko maÅ‚o ważny dodatek do naszych codziennych obowiÄ…zków. JeÅ›li nie mamy problemu z regularnoÅ›ciÄ… pacierza, to warto powziąć inne postanowienia, np. czÄ™stsze sÅ‚uchanie Mszy Å›w. i przyjmowanie Komunii Å›w., uczestnictwo w Drodze Krzyżowej albo samodzielne rozważanie mÄ™ki Chrystusa, uczestnictwo w Gorzkich Å»alach, codzienne odmawianie części RóżaÅ„ca Å›w. lub Koronki do MiÅ‚osierdzia Bożego, albo innych modlitw, nowenn, litanii, czytanie Pisma Å›w. wraz z komentarzem, odmawianie brewiarza, itp. Bogactwo modlitw w KoÅ›ciele jest wielkie i nie sposób opisać tu wszystko. Nie chodzi oczywiÅ›cie o odmawianie wszystkiego! Każdy wybiera rozsÄ…dnie, wedÅ‚ug stanu i obowiÄ…zków, które peÅ‚ni. BÄ…dźmy jednak hojni dla Pana Boga! Na koniec przypomnÄ™, żeby zaplanować uczestnictwo w rekolekcjach w Wielkim PoÅ›cie. Nie zastÄ™pujmy ich sÅ‚uchaniem nauk przez Internet. Rekolekcje w jakieÅ› parafii, domu rekolekcyjnym, zakonie majÄ… być priorytetem w naszym duchowym przeżywaniu Wielkiego Postu. Modlitwa ma za zadanie uÅ›wiÄ™cić naszÄ… duszÄ™. Czyni to oczywiÅ›cie Pan Bóg udzielajÄ…c nam Swej Å‚aski. Dlatego nie zaniedbujmy przystÄ™powania do sakramentów, zwÅ‚aszcza do spowiedzi Å›w. i Komunii Å›w. Z pomocÄ… Bożą pracujmy także nad rozwijaniem w nas cnót. Bez wysiÅ‚ku z naszej strony wzrost duchowy nie przyjdzie.

Wielki Post wiąże się z rekolekcjami lub misjami i to nie tylko parafialnymi, jest to czas rekolekcji całego Kościoła. Podczas rekolekcji możliwie dużo czasu przeznaczamy na modlitwę. Także te wielkopostne rekolekcje Kościoła sprawiają, że modlitwa jest częstsza i bardziej intensywna.

MODLITWA

W tym odcinku dowiemy się co jest najważniejsze w życiu katolika, a także o zaplanowaniu modlitwy na czas Wielkiego Postu.

Niedziela Sześćdziesiątnicy
MODLITWA
bottom of page