top of page

RzeczywiÅ›cie praktyki postne zostaÅ‚y znacznie zÅ‚agodzone przez KoÅ›cióÅ‚. Trzeba  pamiÄ™tać, że nie wszyscy jednakowo znoszÄ… dÅ‚ugi post. Jako istotne czynniki należy brać pod uwagÄ™: zdrowie, wiek, rodzaj pracy wykonywanej przez ludzi. Dlatego KoÅ›cióÅ‚ wymaga od wiernych jedynie niezbÄ™dnego minimum, ale nie powinniÅ›my na tym minimum poprzestawać. Podobnie jak przykazanie koÅ›cielne mówiÄ…ce o przystÄ…pieniu przynajmniej raz w roku do Komunii Å›w. nie powinno być dla osoby wierzÄ…cej wyznacznikiem doskonaÅ‚oÅ›ci chrzeÅ›cijaÅ„skiej. Katolik, który chce rozwijać siÄ™ duchowo, musi od siebie wymagać i być hojny wobec Pana Boga.

​

PrzykÅ‚ad Chrystusa, dawna tradycja KoÅ›cioÅ‚a i nieustajÄ…ca potrzeba pokuty nie pozwalajÄ… nam na ignorowanie postu. Jest to wciąż istotny element ascezy chrzeÅ›cijaÅ„skiej, ideaÅ‚ nie tylko ceniony, lecz również powinien być zachowywany i praktykowany przez wszystkich katolików.

​

Zastanówmy siÄ™ nad sensem postu. ByÅ‚oby bÅ‚Ä™dem patrzyć na post jedynie od strony negatywnej. SÅ‚usznie stwierdzono, że „nasze wy­rzeczenia – to droga, która prowadzi do samorealizacji”. Post nie jest celem samym w sobie. Pomaga w ćwiczeniu umiarkowania i opa­no­wania, ale to nie sÄ… cnoty wyÅ‚Ä…cznie chrzeÅ›cijaÅ„skie. Post musi mieć gÅ‚Ä™bszy sens. Nie ma doprowadzić do poskromienia ciaÅ‚a i apetytu, lecz raczej ma sÅ‚użyć wiÄ™kszej miÅ‚oÅ›ci Boga i bliźniego.

​

Prorocy i sam Chrystus przestrzegali przed niebezpieczeństwem przesadnego formalizmu. Jeśli brak nam miłości, żaden post, nawet największy nie jest miły Bogu. Izajasz wyraża to dosadnie w słowach:

"Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram: rozerwać kajdany zÅ‚a, rozwiÄ…zać wiÄ™zy niewoli, wypuÅ›cić wolno uciÅ›nionych i wszelkie jarzmo poÅ‚amać; dzielić swój chleb z gÅ‚odnym, wprowadzić w dom bied­nych tuÅ‚aczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić siÄ™ od wspóÅ‚ziomków" (Iz 58,6–7).

​

Post, jeÅ›li ma być cnotÄ… zalecanÄ… przez proroków i EwangeliÄ™, mu­si być poÅ‚Ä…czony z dzieÅ‚ami miÅ‚osierdzia.

​

​

Nasz post, którego siÄ™ podejmiemy ma być wyrzeczeniem, ofiarÄ…. Niekoniecznie musi to być post pokarmowy. Możemy zastanowić siÄ™, czy nie jesteÅ›my zbytnio przywiÄ…zani do jakiejÅ› przyjemnoÅ›ci, z której warto na czas Wielkiego Postu zrezygnować albo przynajmniej jÄ… ograniczyć. JeÅ›li jest ona zwiÄ…zana z grzechem, to tym bardziej powinniÅ›my siÄ™ wyrzec tej przyjemnoÅ›ci, i nie tylko na Wielki Post, ale na caÅ‚e życie. Wielki Post jest okazjÄ… i daje nam silniejszÄ… motywacjÄ™, aby nie zwlekać i podjąć drogÄ™ nawrócenia. Post ma poskromić nasze ciaÅ‚o, nasze przyziemnie rzÄ…dze. Nie z tego powodu, że gardzimy ciaÅ‚em, czy naszymi popÄ™dami. OtrzymaliÅ›my je od Pana Boga. Tylko nie mogÄ… one panować nad nami.
Przez post stajemy siÄ™ wolni i uczymy siÄ™ mÄ…drze i godziwie korzystać z wolnoÅ›ci, którÄ… daje nam Pan Bóg.

​

​

Wstrzemięźliwość od pokarmów w okresie Wielkiego Postu ulegÅ‚a wielkiej zmianie. Obecnie jesteÅ›my zobowiÄ…zani do zachowania Å›cisÅ‚ego postu tylko w dwu dniach – sÄ… to Åšroda Popielcowa i Wielki PiÄ…tek. JesteÅ›my zachÄ™cani do poszczenia w czasie caÅ‚ego Wielkiego Postu, ale jest to jedynie zachÄ™ta, a nie nakaz. Niektórzy uważajÄ…, że jest to znak odejÅ›cia KoÅ›cioÅ‚a od pokutowania i zarzucenie praktyki postu.

POST

W tym odcinku dowiemy się czym jest Przedpoście, a także o zaplanowaniu postu na czas Wielkiego Postu.

Niedziela SiedemdziesiÄ…tnicy
POST
bottom of page