top of page

Rzeczywiście praktyki postne zostały znacznie złagodzone przez Kościół. Trzeba  pamiętać, że nie wszyscy jednakowo znoszą długi post. Jako istotne czynniki należy brać pod uwagę: zdrowie, wiek, rodzaj pracy wykonywanej przez ludzi. Dlatego Kościół wymaga od wiernych jedynie niezbędnego minimum, ale nie powinniśmy na tym minimum poprzestawać. Podobnie jak przykazanie kościelne mówiące o przystąpieniu przynajmniej raz w roku do Komunii św. nie powinno być dla osoby wierzącej wyznacznikiem doskonałości chrześcijańskiej. Katolik, który chce rozwijać się duchowo, musi od siebie wymagać i być hojny wobec Pana Boga.

Przykład Chrystusa, dawna tradycja Kościoła i nieustająca potrzeba pokuty nie pozwalają nam na ignorowanie postu. Jest to wciąż istotny element ascezy chrześcijańskiej, ideał nie tylko ceniony, lecz również powinien być zachowywany i praktykowany przez wszystkich katolików.

Zastanówmy się nad sensem postu. Byłoby błędem patrzyć na post jedynie od strony negatywnej. Słusznie stwierdzono, że „nasze wy­rzeczenia – to droga, która prowadzi do samorealizacji”. Post nie jest celem samym w sobie. Pomaga w ćwiczeniu umiarkowania i opa­no­wania, ale to nie są cnoty wyłącznie chrześcijańskie. Post musi mieć głębszy sens. Nie ma doprowadzić do poskromienia ciała i apetytu, lecz raczej ma służyć większej miłości Boga i bliźniego.

Prorocy i sam Chrystus przestrzegali przed niebezpieczeństwem przesadnego formalizmu. Jeśli brak nam miłości, żaden post, nawet największy nie jest miły Bogu. Izajasz wyraża to dosadnie w słowach:

"Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram: rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać; dzielić swój chleb z głodnym, wprowadzić w dom bied­nych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić się od współziomków" (Iz 58,6–7).

Post, jeśli ma być cnotą zalecaną przez proroków i Ewangelię, mu­si być połączony z dziełami miłosierdzia.

Nasz post, którego się podejmiemy ma być wyrzeczeniem, ofiarą. Niekoniecznie musi to być post pokarmowy. Możemy zastanowić się, czy nie jesteśmy zbytnio przywiązani do jakiejś przyjemności, z której warto na czas Wielkiego Postu zrezygnować albo przynajmniej ją ograniczyć. Jeśli jest ona związana z grzechem, to tym bardziej powinniśmy się wyrzec tej przyjemności, i nie tylko na Wielki Post, ale na całe życie. Wielki Post jest okazją i daje nam silniejszą motywację, aby nie zwlekać i podjąć drogę nawrócenia. Post ma poskromić nasze ciało, nasze przyziemnie rządze. Nie z tego powodu, że gardzimy ciałem, czy naszymi popędami. Otrzymaliśmy je od Pana Boga. Tylko nie mogą one panować nad nami.
Przez post stajemy się wolni i uczymy się mądrze i godziwie korzystać z wolności, którą daje nam Pan Bóg.

Wstrzemięźliwość od pokarmów w okresie Wielkiego Postu uległa wielkiej zmianie. Obecnie jesteśmy zobowiązani do zachowania ścisłego postu tylko w dwu dniach – są to Środa Popielcowa i Wielki Piątek. Jesteśmy zachęcani do poszczenia w czasie całego Wielkiego Postu, ale jest to jedynie zachęta, a nie nakaz. Niektórzy uważają, że jest to znak odejścia Kościoła od pokutowania i zarzucenie praktyki postu.

POST

W tym odcinku dowiemy się czym jest Przedpoście, a także o zaplanowaniu postu na czas Wielkiego Postu.

Niedziela Siedemdziesiątnicy
POST
WPISZ SWÓJ E-MAIL
OTRZYMUJ INFO
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
E-mail

Jesteśmy grupą młodych katolików, której zależy na odpowiedniej formacji.
Wielu wierzących, z którymi rozmawiamy potrzebuje katechez o wierze, bo czują się zagubieni we współczesnym świecie.
Cykl nauk jest więc pomocą dla wiernych Kościoła katolickiego w pogłębianiu i rozumieniu wiary i doktryny katolickiej.

O NAS

© 2017 by COR. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Hotel Vulcan Szczecin Zachodniopomorskie
Pielgrzymka Myśliborska ze Szczecina do Sanktuarium Miłosiedzia Bożego Myślibórz
Fundacja Małych Stópek Pro Life Polska
Bractwo Małych Stópek Pro Life Polska
Zespół weselny Szczecin Zachodniopomorskie | Zespół na wesele Qerto Szczecin Zachodniopomorskie
PROJEKT WSPIERAJĄ
bottom of page